Septembribeebid 2018

Rasedus, lapseootuse mured, rõõmud ja küsimused

Re: Septembribeebid 2018

PostitusPostitas teekann » 13.03.18, 17:38

Sain ämmaka juurde uue aja, nii et eelmisest külastusest on möödas 3 nädalat (ei tohi lihtsalt nii palju töö juurest puududa, kogu aeg olen kusagil ära).

Nüüd tekitab veidi küsimusi see dekreedirahade ja emapuhkuse asi. Ma pole sellele veel päris pihta saanud. Teadsin senimaani, et alates juunist lõppeb mul tööleping, seega ma dekreedirahasid ei saa ja kohe pärast sünnitust jään emapuhkusele. Rääkisin aga rasedusest tööl ja nad pakkusid välja, et äkki oleks võimalik minuga lepingut veidi pikendada, et saaksin ka dekreedirahasid. Tähtaeg on 10. septembril. Kas oleks võimalik, et teen lepingu ümber 10. juulini näiteks ja siis jään dekreeti (2 kuud enne tähtaega). Saan aru, et dekreet kestab 140 päeva. St, et umbes 2 kuud pärast sünnitust saaksin veel dekreedirahasid? Ja kas siis alles pärast 140 päeva möödumist hakkaksin saama emapalka ja 1,5 aastat emapuhkust ja emapalka hakatakse lugema alates sellest päevast (mitte sünnitusest)? Tööandjale ju see midagi maksma ei lähe? Ma isegi ei tea, kas saaksin lõppevalt töölepingult dekreeti minna (leping on sõlmitud ammu enne rasedust ja kvalifikatsiooni puudumise tõttu polegi võimalik palju pikemat lepingut sõlmida).

Oeh, segane jutt. Ma ise ka päris aru ei saa. Olin lihtsalt arvestanud sellega, et mina dekreeti jääda ei saa, et olen suvel toredalt töötu ja kohe pärast sünnitust hakkan saama emapalka. Nüüd alles täna tekkis see mõte, et äkki saaks kuidagi teisiti ka.

Peamine küsimus ongi, et mis ajast hakatakse arvestama emapalka ja -puhkust, kui käid tööd? Dekreedi lõppemisest? Ehk siis tegelikult saaks lapsega kodus olla rohkem kui 1,5 aastat, sest sinna otsa läheb ka veel dekreediaeg?

Äkki keegi on targem :) Lähen ämmaka poolt välja pakutud perejuristi juurde ka, aga selleni on veel aeg, tööl tuleb aga juba praegu teada anda.
teekann

PostitusPostitas kolm » 13.03.18, 21:36

Ma ei oska midagi selle dekreediteemaga kaasa rääkida :D

Istun kuidagi kõveralt laua taga arvutis ja järsku käis mingi väga kahtlane õrn mulks vms :shock: no selline teistsugune tunne täpselt selle koha peal kus üks tegelane pesitses. Mul on alles 12+4. Teistega olen hakanud tundma 15+ nädalal. Googeldades leiab küll, et teistelgi juhtunud, eriti kellel mitmes rasedus juba..
Gaasid mulksuvad ja möllavad ka aegajalt ikka aga see ikka hoopis teistsugune.
kolm

PostitusPostitas deelia » 13.03.18, 22:43

Dekreedirahad saad sa ühe korraga 140p eest. Eelmise kalendriaasta järgi.
Emapalk hakkab siis kui dekreet lõppeb, ehk siis jah 140p peale dekreeti jäämisest. Lapse sünni hetkest ei sõltu. Emapalka makstakse siis 18 kuud alates esimesest maksest. Seega mida hiljem dekreeti lähed, seda kauem saad emapalka(lapse vanuse suhtes siis).
Ehk siis dekreedirahad saad korraga dekreeti jäädes ja järgmine raha siis alles umbes detsembris(või oleneb millal dekreet lõppeb)
Pilt

A 2013
Kasutaja avatar
deelia

PostitusPostitas heb » 14.03.18, 11:33

deelia kirjutas:Dekreedirahad saad sa ühe korraga 140p eest. Eelmise kalendriaasta järgi.
Emapalk hakkab siis kui dekreet lõppeb, ehk siis jah 140p peale dekreeti jäämisest. Lapse sünni hetkest ei sõltu. Emapalka makstakse siis 18 kuud alates esimesest maksest. Seega mida hiljem dekreeti lähed, seda kauem saad emapalka(lapse vanuse suhtes siis).
Ehk siis dekreedirahad saad korraga dekreeti jäädes ja järgmine raha siis alles umbes detsembris(või oleneb millal dekreet lõppeb)

Ma lisaks veel siia et olenevalt sellest mis on dekreedi lõppemise kuupäev, siis võib emaplalga makset veel kuni kuu aega oodata (sest seda makstakse ka nagu palka eelmise kuu eest).
Pilt
Kasutaja avatar
heb

PostitusPostitas Mari90 » 14.03.18, 14:16

Tegelikult emapalka ei maksta 18 kuud. Minu dekreet lõppes kui laps oli pea 4 kuune (jäin 30p enne tähtaega dekreeti - praeguse nimega rasedus-sünnituspuhkusele) ja emapalk lõpeb mul 18.mai (laps saab 1,6 aastaseks 26.mai). Väljamakse siis juunis. Ehk, et minule emapalka makstakse 12 kuud.
Kasutaja avatar
Mari90

PostitusPostitas deelia » 14.03.18, 14:53

Mari90 kirjutas:Tegelikult emapalka ei maksta 18 kuud. Minu dekreet lõppes kui laps oli pea 4 kuune (jäin 30p enne tähtaega dekreeti - praeguse nimega rasedus-sünnituspuhkusele) ja emapalk lõpeb mul 18.mai (laps saab 1,6 aastaseks 26.mai). Väljamakse siis juunis. Ehk, et minule emapalka makstakse 12 kuud.

435 päeva makstakse emapalka. Googeldasin just. Ei ole 18 kuud jah aga rohkem ikka kui 12 kuud.
Pilt

A 2013
Kasutaja avatar
deelia

PostitusPostitas sam » 16.03.18, 14:53

Haha, ma täna hakkasin mõtlema, et kuidas dekreeti minek üldse välja näeb, kellele avaldus ja kuidas. :lol: Kaks aastat tagasi sai alles jännatud sellega ja nüüd on kui peoga pühitud. :lol:
JM 2006
ES 2016

Pilt
Kasutaja avatar
sam

PostitusPostitas kadi898 » 16.03.18, 15:02

sam kirjutas:Haha, ma täna hakkasin mõtlema, et kuidas dekreeti minek üldse välja näeb, kellele avaldus ja kuidas. :lol: Kaks aastat tagasi sai alles jännatud sellega ja nüüd on kui peoga pühitud. :lol:

Hahaha :D
Mul sama asi. Ometigi lähen kolmandat korda ja kõik on väikeste vahedega olnud 8-[ #-o :D
2014
2016
kadi898

PostitusPostitas pisisuslik » 16.03.18, 15:08

Kusjuures, ma lähen esimest korda ametlikult dekreeti :D . Esimese lapsega olin ma tähtajalise lepinguga, mis lõppes mitu-mitu kuud enne tema sündi. Samuti ei olnud ma tallinlane, seega ei saanud ma linna täit sünnitoetust aga see eest sain kauem vanemahüvitist ja pooliku sünnitoetuse viimsist, kus mul siis sissekirjutus oli.
Seekord olen tallinlane ja saan minna ametlikult dekreeti :)
Pilt
Kasutaja avatar
pisisuslik

PostitusPostitas tuuleiilike » 16.03.18, 15:37

Ma pean ka uurima, mis mul dekreedi rahadega saab. Kas mõistlik on minna pigem varem ja saada VH eelmise aasta järgi või minna nii hilja kui saab ja saada VH selle aasta järgi. Olen praeguse VH ajal pidevalt natuke tööd teinud ja ei tea kuidas see mõjutab täpselt. Mõtlesin, et kirjutan mingi hetk sotsametisse ja uurin kuidas see arvestus käib kui olen lisa teeninud.
Lugesin ka, et kui uus VH tuleb suurem, siis väiksema dekreedirahade kompenseerimisega võib mingi jama olla.
tuuleiilike

PostitusPostitas sam » 20.03.18, 14:48

Johhaidii, arvake, kellel nibud valusaks läksid. :shock: No, mis nali see nüüd on siis. [-( Ikka kõik rasedustunnused pean selle rasedusega ära tundma.
JM 2006
ES 2016

Pilt
Kasutaja avatar
sam

PostitusPostitas SireliSoeng » 20.03.18, 15:01

sam kirjutas:Johhaidii, arvake, kellel nibud valusaks läksid. :shock: No, mis nali see nüüd on siis. [-( Ikka kõik rasedustunnused pean selle rasedusega ära tundma.

Jaaa, minul kaa... [-(
Gigantne kõht juba, sügelev nahk, nüüd valusamapoolsed ja veidi sügelevad nibud.... Lõbu missugune see rasedus [-(
Pilt
Kasutaja avatar
SireliSoeng

PostitusPostitas Mari90 » 20.03.18, 15:41

SireliSoeng kirjutas:
sam kirjutas:Johhaidii, arvake, kellel nibud valusaks läksid. :shock: No, mis nali see nüüd on siis. [-( Ikka kõik rasedustunnused pean selle rasedusega ära tundma.

Jaaa, minul kaa... [-(
Gigantne kõht juba, sügelev nahk, nüüd valusamapoolsed ja veidi sügelevad nibud.... Lõbu missugune see rasedus [-(

Jajaa, need nibud on mul ammu. Jube kui laps peaks veel minu otsas ronima ja rinnale toetuma :D
Kasutaja avatar
Mari90

PostitusPostitas SireliSoeng » 20.03.18, 15:46

Mari90 kirjutas:
SireliSoeng kirjutas:

Jaaa, minul kaa... [-(

Jajaa, need nibud on mul ammu. Jube kui laps peaks veel minu otsas ronima ja rinnale toetuma :D

Jaaaaa, noh! Õudne! Minu oma oskabki ainult end kas tissidele või kõhule sättida [-(
Pilt
Kasutaja avatar
SireliSoeng

PostitusPostitas sam » 20.03.18, 16:58

Minul hakkasid alles nüüd valutama, eriti pikkade juhtmetega vist. :D
Kui eelnevate raseduste jooksul oleks tundnud kõiki neid toredaid sümptomeid, siis ehk ei ehmataks ka. No sellel korral ikka õpikurase valmis, kõikide tunnuste juurde saan linnukese panna. :D
JM 2006
ES 2016

Pilt
Kasutaja avatar
sam

EelmineJärgmine

Mine Rasedus

Kes on foorumis

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist