Laste kodus õpetamine

Kõik mured ja rõõmud ja küsimused kooliealiste ja teismeliste lastega

Laste kodus õpetamine

PostitusPostitas Kalli » 12.12.04, 22:57

Mida arvate koduõppest? Mina hiljuti avastasin selle enda jaoks ja järjest rohkem hakkan arvama, et oma (tulevasi) lapsi tahaks koduõppele jätta. Ise ma ei oleks võimeline neid kõigis ainetes õpetama, tuleks leida koduõpetajad.
Kahjuks Eestis see vähemalt praegu ei ole vist eriti kergelt teostatav aga pakkumine tekib siis kui nõudlus kasvab. Seepärast küsingi teie arvamust teema kohta :)
Võimalikud plussid ja miinused?
Kalli

PostitusPostitas Myrsik » 12.12.04, 23:09

mina näen ühte suurt miinust:
mu laps ei suhtle nii palju omasugustega kui teised.
sellel jällegi plussid ja miinused, aga minu jaoks plussid on suuremad - õpib arvestama teistega, meeskonnas töötama.
sellest piisab, et oma last koolitada koolis mitte kodus.
Myrsik

PostitusPostitas epkristi » 12.12.04, 23:37

:shock: lapsega täna mängunurgas :shock: üks suur poiss tuli ja lajatas Adannale rusikaga lagipähe :shock: ei jõudnud nii kähku reageerida, et seda vältida.. Adanna vaatas mulle suurte õnnetute silmadega otsa:"Kas nii ka tehakse???" Lapsega kaasas olnud vanemat sorti naine ei teinud mitte midagi. Ei keelanud, ei lohutanud, ei vabandanud, istus edasi.
See meie esimene kogemus sedalaadi suhtlemisest..
Hoidsin eemale. Teisele väikesele, kuid juba kõndivale lapsele tegi poiss klotse selga visates ja last tõugates liiga.
Koduõppel on omad miinused kahtlemata.. aga kui on peres rohkem lapsi ning vanemad ei plaani neist erakuid kasvatada vaid jälgivad, et oleks tasakaal on see väga positiivne.
Kristi
Pilt
Pilt
epkristi

PostitusPostitas Myrsik » 13.12.04, 11:10

siis virutad ise kodus klotsiga oma lapsele?
mk, nö. kiusamised, nii jubedad kui need ka ei oleks käivad asja juurde.

tänu millele sa ise reageerid hetkel ülekohtule õigesti?
kas sellele, et ema ytles, et nii peab või õppisid ise lapsena antud situatsioone oma mätta otsast õigesti lahendama?
Myrsik

PostitusPostitas epkristi » 13.12.04, 11:38

kes see ütleb, kuidas on "õigesti" ??
Mina teen kõike sisetunde järgi, kust ma tean, mis õigesti on.. teen nii nagu mulle meeldib ja teisi ei tapa.
Kuna me elame sellises keskkonnas siis on vältimatu siin hakkama saamist lapsele ka õpetada. KUID hea meelega selle eani, kuni laps ei mõista jutu põhjal, et miks keegi käitub talle arusaamatul kombel, seni oleks minu psüühikale parem, kui lasen tal lävida vaid nende (oma tuttavate) lastega, kelle kohta tean, mismoodi nende vanemad neid tahavad kasvatada.. see, kas nad siis klotsiga virutavad või mitte on ka veel lahtine muidugi.. ka see, kas minu püüdlustele vaatamata ka minu laps virutab.. hmmm.. kunagi ei tea.
Kristi
Pilt
Pilt
epkristi

PostitusPostitas epkristi » 13.12.04, 11:45

pigem on küsimus see, et kas koduõppel laps saab vastava koolituse, mis tagab talle edasijõudmise mistahes koolis hiljem, kui on vaja sinna astuda..
Ameeriklastel on mitut erinevat laadi koduõppeprogrammid, kõik kontrollitakse üle ja lapsed teevad tasemetöid. See, millise suunitlusega (näit kristliku kasvatusega lastele teistlaadi temaatikaga emakeel vm.) laps õpib on sinu valida.
Eestis pole ainustki sellist programmi. Samuti pole vanematele väljaõpet, või kvalifikatsiooni või koduõpetajaid, keda palgata. Nii on minu meelest lapsele aga kõige viletsam variant, et paar päeva nädalas käib koolis ja õpib eksternina.. praegusel ajaetapil pole siis kindel ei see, kas tema koolitus on piisavalt kvaliteetne ning sõbruneda ta koolis ka ei saa, sest ta on "teistsugune".
Kristi
Pilt
Pilt
epkristi

PostitusPostitas Meraki » 13.12.04, 12:04

Mina pooldan pigem väikest maakooli kui koduõpet. Pean oluliseks just seda, et laps õpiks suhtlema ka võhivõõrastega ja grupitöid tegema, sest niikuinii kui kunagi nii vanaks saab, et ülikooli minna, on selliseid oskuseid vaja. lisaks tean, et mina ei suudaks teda nii hästi õpetada, et ta ka konkurentsivõimeline oleks. Igas aines eraldi õpetaja palgata läheks aga hirmkalliks tõenäoliselt.
Meraki
Administraator

PostitusPostitas Myrsik » 13.12.04, 12:14

epkristi kirjutas:kes see ütleb, kuidas on "õigesti" ??

demagoogia.
mina ei ütle, mis on õige või vale, vaid mainisin, et sina õigesti lahendama.
vana kaabakas lahendab ka õigesti enda jaoks.
moraal ja eetika on iga inimese enda sees.
see pole hetkel absoluutselt oluline.
Myrsik

PostitusPostitas Kalli » 13.12.04, 12:18

Aga kui oleks üks seltskond lapsevanemaid erinevatelt erialadelt, kes vastastikku üksteise lapsi õpetaksid (seda siis väikestes gruppides)? Saab ühekorraga nii erialaselt pädeva õpetaja, seltskonna inimesi, kes jagavad Sinu arusaamist laste õpetamisest kui ka mitte-oma-perest-pärit-lapsed lastele suhtlemiseks.
Niimoodi vastastikku õpetades oleks imelik raha ühest taskust teise ja tagasi tõsta, samas kodus lapsi väikeses grupis õpetades kulub asja selgeks saamisele vähem aega kui koolis klassis, kus räägitakse kõigile ühtemoodi, ühe õpiku järgi. Nii jääks aega ka muud tööd teha.
Kalli

PostitusPostitas Myrsik » 13.12.04, 12:21

ja kas sina lubaksid enda last inimese õpetada, kes ei tea ööd ega mütsi pedagoogikast?
mk, see on selline keemia, millest sul tõenäoliselt aimugi pole.

mina@ 2 aastat pooleldi õpetaja ametit pidanud.
Myrsik

PostitusPostitas Kalli » 13.12.04, 12:52

Erialaselt pädev inimene, kes võiks lapsi õpetada, peaks ikka midagi pedagoogikast teadma. Iseasi, kas Eesti kõrgkoolides pakutavad teadmised just need kõige vajalikumad ja kvaliteetsemad on. Sellepärast olekski hea, kui saaks oma lapse õpetajad ise valida. Need, kelle kool on valinud, ei pruugi näiteks lapsest kui sellisest midagi teada ja mõnedele tuleks lastele lähenemise keeld peale panna.
Juhuslikult töötan mina praegugi koolis lastega :twisted:
Kalli

PostitusPostitas Myrsik » 13.12.04, 13:04

et siis pakud varianti, kus ühe mütsi alla peaksid pedagoogide lapsed panema?

halloooo - mina pole pedagoog, siin on teisigi kes pole ;)
Myrsik

PostitusPostitas epkristi » 13.12.04, 13:08

Mu mees pole koduõpetamise poolt, samas pole ta sellega ka kokku puutunud ega süvenenud probleemidesse, mis meie peres veel väga aktuaalsed pole.
Mind hirmutab kooliteema siiski väga. Eriti peale mu tuttava jutu, et algklassi õpilaste seas narkootikumi kaubandus väga tavaline on.
Kristi
Pilt
Pilt
epkristi

PostitusPostitas Kalli » 13.12.04, 13:25

Mina ka ei ole pedagoog. Näiteks eesti keelt olen küll võimeline oma lapsele õpetama, ütleme põhikooli lõpuni. Edasi võiks ta päris kooli ka juba minna. Lapse tunniplaanis peaksid olema ka sellised ained nagu käsitöö, kokandus. Mõni vanem on võibolla muusikaliselt andekas. Ega õpetamine ei ole pedagoogide eraõigus.
Õpetamine ei seisne ainult klassi ees midagi rääkimises. Isiklikust kogemusest tean, et kõige paremini (st elu lõpuni) jäävad meelde asjad, mille üle on mõttega arutletud. Klassis sellist olukorda tekitada on väga keeruline, oma lastega suheldes on (peaks olema) see aga igapäevane tegevus.
Lisaks võiks lapsed teada-osata palju asju, mille jaoks Eestis pedagooge ei ole olemaski.

Minu mees ka kahjuks veel ei toeta koduõpet, ta ei ole sellega ka tutvunud. Meie lapse koolieani on ka veel vähemalt 8 aastat aega (kuna teda veel ei ole) ja koduõpe algab sünnist, seega on tal aega selle aja jooksul tutvuda.
Kalli

PostitusPostitas Kalli » 13.12.04, 13:30

Vabandan, kui valesti aru sain, aga koduõpe ei käi nii, et tuleb pedagoog kell 12.00, võetakse läbi õpikust ptk 2, nii nagu juhend ette näeb, 10 min vaheaeg, tuleb järgmine pedagoog jne. Sellise plaani juures ei oleks koolil ja koduõppel muud vahet kui laste arv ruumis. Minu jaoks koduõppe mõte on kasvatada oma lapsi ilma prahita, mis koolis käimisega õppimise kõrval kaasneb.
Kalli

Järgmine

Mine Kooliealised lapsed

Kes on foorumis

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline