Esimese klassi laps ei oska lugeda

Kõik mured ja rõõmud ja küsimused kooliealiste ja teismeliste lastega

Esimese klassi laps ei oska lugeda

PostitusPostitas Tipitiri » 29.09.17, 9:16

Tere,

Laps läks sel sügisel esimesse klassi ühesse elukohajärgsesse Mustamäe kooli , on käinud seal peaaegu kuu aega ning juba klassijuhataja kirjutab mulle, et minu laps on ainus laps kes ei oskavat klassis lugeda ning soovitab kindlasti eraõpetaja võtta. Vaadates eraõpetajate hindasid, siis mulle käib see kõvasti üle jõu. Loeme lapsega igapäevaselt ja harjutame ning kui lõpuks kooli minnes tal see huvi tekkis, siis on teinud tohutu arengu ühe kuuga. Halb on aga see, et koolis hakati teisest nädalast kirjatähti õppima ning aabits mis nende koolis sel aastal anti on liiga keeruline, millest paljud koolid olid keeldunud, nimetades seda 3.klassi tasemele vastavana. See kool pole kohe kindlasti kaasagne tipptasemel kool kuhu pääseks vaid kõige andekamad lapsed sisse.
Mida ma peaks tegema? Andma lapsele aega või tõesti hakkama eraldama kuidagi raha eraõpetaja palkamiseks? Või peaksin kiiresti hoopis kooli vahetama?
Kahjuks koolipoolsele panusele ma hetkel loota ei saa, kuna mu laps alles õpib pikemaid sõnu lugema ja silbitama ning kirjatähed on tema jaoks ilmselgelt liiga vara, seega ei saa ega pingutata temaga ka kirjatähtede lugemise osas, ammugi mitte trükitähtedega.
Tipitiri

Re: Esimese klassi laps ei oska lugeda

PostitusPostitas Meraki » 29.09.17, 16:18

Mul ka esimese klassi laps kodus ja veerib, pikad sõnad on keerulisemad - kipub lõpud ära kaotama. Meile öeldi ka, et harjutage veel. Tema puhul on näiteks väga suur vahe, kas loeme "kohustuslikku" kodutööga seotud asja aabitsast või tema lemmikuid raamatuid. Ehk leiate ka mõned lemmikud raamatud, mis last eriti paeluvad ja loete koos. Me näiteks lugesime suvel raamatuid nii, et mina ühe lause ja tema teise lause ehk siis kordamööda ja tema ise valis raamatud raamatukogust. Ma arvan, et eraõpetaja asemel tuleks ise lapsega koos tööd teha - koos lugeda ja utsitada teda lugema erinevaid asju - raamatute pealkirju, tänavanimesid jms mänguliselt. Selles vanuses ei tasu ka tundide kaupa lapsega istuda ja lugeda (kui ta just ise ei taha), aga üldiselt nad väsivad kiirelt ja kui lugemisest jääb mulje kui ebameeldivast ja tüütust kohustusest, siis on väga raske last lugema suunata ka hiljem kui ta juba hästi loeb. Ma isiklikult vähemalt küll eraõpetajat lugema õpetamiseks ei palkaks, eriti kui raha selle jaoks tegelikult pole. Kasvõi pool tundi igal õhtul lugeda koos lapsega ja küll paraneb see lugemisoskus.
Mänguasjad internetist: Lego DUPLOBeebidelePuldiautodLegodDroonid
Kasutaja avatar
Meraki
Administraator

PostitusPostitas Artemis » 30.09.17, 12:43

Mina oma lapsele andsin aega ja ei pidanud kahetsema. Ei usu survestamisse absoluutselt.

Minu laps, kes hetkel käib küll juba vanemas klassis läks kooli nii,et ta ei osanud tähtigi. Mõned muidugi olid teada, aga ei osanud isegi lihtsamaid sõnu kokku veerida. Ta ei käinud ka eelkoolis.
Mina põhimõtteliselt otsustasin, et ei survesta teda. Laps oli mul muidu väga hakkaka ja nutikas, aga polnud huvi lugemise vastu. Koolis siiski poole aastaga õppis lugemise selgeks ja hiljem pole mingit küsimust enam olnud.
Muidugi oli ütlemist koolist ja logopeedi juurde saatmist, aga keeldusin ka sellest. Mingit lisatööd ise ka kodus ei hakanud tegema. Nägin lapse pealt, et küll tuleb..
Aasta hiljem sai mu lapsest hästi suur lugeja! Praegu loeb rohkem kui enamik temaealisi. Praegu mul vastupidime probleem, et hoia tagasi, et muuga ka tegeleks.

Ütleks nii,et tänapäeva koolis on hästi palju segaseid ja vanemana tuleb päris palju kainet mõistust säilitada.
Ühelt poolt on see ka kooli asi lugemine selgeks õpetada, koolides on olemas logopeedid selleks. Milleks siis üldse koolis käimine, ajuvaba.
Teine asi on aga see, et kui ta ei oska, siis hakkavad õpetajad kiusama ja lollikeseks pidama. Ja sellest on ka raske lahti saada.
Artemis

PostitusPostitas Fran » 02.10.17, 23:56

Meil oli sarnane situatsioon aasta tagasi. Trükitähti oskas, aga luges aeglaselt ja pidas seda pigem kohustuseks (=ei meeldinud). Aga 1. klassi minnes hakati kohe sügisel kirjatähti ka lisaks õppima.

Siis tegime me ka nii, et laps ise valis raamatukogust raamatuid ja õhtuti koos lugesime. Algul mina 1lk, Tema 1lk. Päris kiiresti toimus muutus, laps hakkas ise järjest rohkem lugema. Eriti hea, kui põnev jutt on, siis läheb ju meelest, et ainult 1lk järjest :D muudkui aga luges edasi.

Siiani loeb ise endale õhtul unejuttu. Ma küll pean kõrval olema, et kui raskemate sõnadega abi vaja.
Lapsed 2010 ja 2014
Kasutaja avatar
Fran
perefoorumlane

PostitusPostitas Mustlasplika » 03.10.17, 10:37

Ostsin koju Öösikese Aabitsa Apollost, seal tekstid alguses silpide kaupa. Lapsele väga meeldib. Ehk proovite seda.
Pilt
15.12.2009 & 02.06.2012
Mustlasplika
perefoorumlane

PostitusPostitas Meraki » 10.10.17, 11:32

Kuidas teil läheb?

Ma ise näen, et lugemise osas on me pingutused vilja kandnud. Igal ôhtul loeme koos unejuttu ka kymneid lehekylgi ja ajan nàpuga jàrge ja tema jàlgib. Lisaks siis loeb ta lihtsamaid raamatuid ise vahest kui tuju tuleb. Ma näen, et talle on lugemine rohkem meeldima ka hakanud nyyd kui tal see ladusamalt làheb.
Mänguasjad internetist: Lego DUPLOBeebidelePuldiautodLegodDroonid
Kasutaja avatar
Meraki
Administraator

PostitusPostitas Päris_Hilton » 10.10.17, 12:25

Kas tohib küsida, mis kooliga tegemist. Mustamäe Gümnaasium?
Kasutaja avatar
Päris_Hilton
perefoorumlane

Mine Kooliealised lapsed

Kes on foorumis

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline