Suvelapsed 2014 (juuli-august)

Eelkooliealisi lapsi puudutavad küsimused ja teemad

Re: Suvelapsed 2014 (juuli-august)

PostitusPostitas Lillekekekonn » 01.07.18, 20:45

Aitäh heade soovide eest! Aussie, suur vend tänab samuti :)
Tibin paraku on otsemat teed vennasse läinud ehk siis gaasinutt vaheldub niisama röökimisega ja pideva rinna otsas istumisega. Nii kui lapse käest panen, täidab kogu maja kõrvulukustav kisa :D Vanem vend annab lärmile mõistagi veel volüümi juurde. Ausalt öeldes loen päevi ja nädalaid, millal ükskord jälle magada saab, aga noh, ise ma selle tee endale valisin... :roll:

heihops, sul on ikka põnev elu ja ise ka vapper. Usun, et küllap teed sinagi kolmanda ükskord ära :D Ma ise tunnen puhast rõõmu, et minu jaoks on kõik rongid nüüd minema lastud ja see pood, kust lapsi jagatakse, on lõplikult suletud :lol: Kui mu poiss lõunaund ei magaks, siis ma küll ei teaks, mis must saab. Lõunauinakud on see, mis mu elu hetkel päästavad (viimased paar päeva väljaarvatud. loodetavasti hakkab tibin ikka uuesti lõunaund hindama).

NellaDella, sul ju paar-kolm kuud veel ja hakkab pudenemine päevakorda kerkima :) Väga vapper oled. Et kõik läheks plaanipäraselt, kiirelt ja kergelt!
Pilt

Pilt
Kasutaja avatar
Lillekekekonn

PostitusPostitas Aussie » 16.07.18, 17:06

Lillekekekonn, see on väga hästi, et suuremat õnnestub ilusti lõunaunne saada. Teil vist harjunud ka toas magama, meil tegi suurem pisema sündides oma lõunaund veel vankris, niiet see oli paras klapitamine. Tollal oli siis abiks 2-lapse vanker, see kulus nii väikse vanusevahega kõvasti marjaks ära.
Pea vastu... Antakse ju kõigile just nii palju, nagu jõuab kanda! ;)
Pilt Pilt
Aussie

PostitusPostitas heihops » 03.09.18, 16:24

Heihei! Kuidas teil kõigil läheb? :)
Meie seikleme hetkel Lääne-Euroopas ning naudime pikka ja sooja sügist. Reis (2x2 tundi lendamist ja 2 tundi rongisõitu) sujus äärmiselt edukalt - lapsed käitusid viisakalt ning kellelgi paanikat ega iiveldust ei olnud. Vanem preili sai juba 4-aastaseks ning noorem saab pühapäeval juba 1! Enam ei olegi siis beebit, vaid kodus möllavad ringi üks väikelaps ja üks koolieelik.
Loodetavasti õnnestub nüüd paar päeva nädalas lapsehoidjat rakendada, sest kuigi ma armastan oma lapsi meeletult, ei ole kodusistumine minu jaoks kõige naudingut pakkuvam tegevus. Vaheldus on tore :)

Kuidas teil lasteaiamajandus sujub? Lillekekekonn, kuidas kulgeb elu beebiga?
Pilt
Pilt
Kasutaja avatar
heihops

PostitusPostitas Aussie » 04.09.18, 10:06

Koolieelik... Appi! Sul ongi õigus vist :)
Õnneks hetkel veel 1.september suurema tähtsuseta päev peale seda kui enda koolid ühele poole said. Mõned aastad veel :)
Pisem küll alustas eilsest lasteaiateed. Kevadel ja paar nädalat nüüd augustis oli lastehoius, kus päevakava üsna sarnane, seega arvasime, et ei hakka ehk nullist harjutama lasteaias. Õpetajad küll vaatasid etteheitva näoga, kui esimesel päeval kohe magama jätsime lapse :) Ta tegelikult ootas õhinal lasteaeda (sai õega samasse majja), aga nüüd vist on muutused kohale jõudnud ja ei ole tujuke kõige parem olnud. Eks kohaneme :)

2014.a. suvelaps on tubli, SUUR, nagu ta ise räägib (juba 4-aastane, see tundub hästi tähtis olevat). Rühmas hakkavad neil enamus 5-seks saama ja sel aastal ka mõnel sünnipäeval käidud. Hämmastav, millist lärmi üks kamp 4-5-aastasi kuskil mängutoas teha suudavad :D Juba mõte sellest, et vist PEAB järgmisel aastal mingi sarnase ürituse korraldama, on väsitav. Ausalt öeldes piirduks edaspidigi väikse vaikse pereringis sünnipäevaga, aga laps ise väga ootab ja räägib juba 5- (6-,-7- ja isegi 8- :D )aasta sünnipäevast, kuhu lasteaiakaaslasi kutsuda...

Aga kui juba kooli mainiti, kas olete selle peale ka mõelnud? Esiteks, mis vanuses siis paneks - kui 7 saavad või juba 8? Ning kas ka koolidele silma peale pandud? :)
Ise olen küll mõtisklenud vanuse üle, aga koolide peale mõelnud küll ei ole. Meid ilmselt ootab enne seda ka kolimine ees teise maakonda, niiet ei hakkagi auru raiskama enne, kui elu-olu-kulgemise suund selge.
Pilt Pilt
Aussie

PostitusPostitas heihops » 08.09.18, 10:48

Vanemal lapsel algab järgmise aasta augusti alguses viimane lasteaia-aasta ning pisemal alles esimene. Sellel kooliaastal on mõlemad kodused minu ja hoidjatega. Minu hinnangul pääseme tänu sellele umbes 10 tatitõve ning 2 kõhugripi episoodist, kõritursetest rääkimata :P
Suurem ootab õhinal seda, kuidas lähevad väikse õega koos lasteaeda ja kuidas ta näitab asju ja õpetab talle keelt seal :) Loodetavasti saavad mõlemad sinna lasteaeda, kus vanem laps aasta aega käis, ja samasse tiiba. Ühes tiivas on kaks suuremate laste rühma ja üks sõimerühm, aga lapsed saavad vabalt ringi käia ja teistes rühmades viibida. Seega oleks noorema jaoks harjumine palju leebem. Lapsehoidja võttis ta väga sujuvalt omaks, uusi inimesi ja kohti ta lausa armastab.
Aga kooli osas pole meil väga midagi valida: ülejärgmise aasta juuli lõpus saab suurem laps 6 ning paar päeva hiljem algab tal seega kool. Läheb ta piirkonnakooli. Koole saab valida ainult erijuhtudel, nt kui lapsel on mingi erivajadus. Muidu lähevad kõik vastavalt kodusele aadressile. Koolide tase on kuuldavasti väga ühtlane, nii et sellel suhtes on üsna ükskõik. Mille pärast ma veidi muretsen, on tundidejärgne aeg. Mind harjutati enne kooli üksi kodus olema ja sain sellega juba 6-aastaselt ilusti hakkama. Siin on tegelikult nii, et alla 12-aastast ei tohiks teoorias üksi koju jätta. Reaalis jäetakse ikka, aga vastavalt lapse valmisolekule (aga kindlasti mitte nii vara kui Eestis). Koolide juures on pikapäevarühmad, kus lapsed saavad aega veeta ja õppida, kuni vanemad järgi tulevad. Ehk seni lasteaiale kulunud rahahunnik läheb sujuvalt pikapäevarühmale :P Aga eks näis, sinna veel pea 2 aastat aega.
Pilt
Pilt
Kasutaja avatar
heihops

PostitusPostitas Aussie » 10.09.18, 10:47

heihops, tuleta meelde, kust te paiknete üldse nendel lähiaastatel? :)
Pilt Pilt
Aussie

PostitusPostitas Lillekekekonn » 10.09.18, 19:19

Hei! Meil siin mõnus gaasiralli viimased (hmm, ka esimesed siis jah :D ) kolm kuud olnud, nii et ööl ja päeval suurt vahet pole. Üsna sama, kui esimese lapsega. Samuti B12 vit puudus ja muud rõõmud. Kuna seekord kannan last palju ergonoomilises kotis, tegelikult ainult seal ta mul ongi, sest käru seekord meil ei tunnistata, siis muidu on füüsiline areng oluliselt etem kui poisil puhul.
Õnneks on maailmas olemas multikad, mis vanemat last nüüd üsna palju "hoidma" peavad, sest noorem keeldub ilma minu äämm... atribuutide küljes rippumata magamast :D

Aussie, meil räägitakse ka siiani neist sünnipäevadel käimistest, mis kevadel toimusid. Ise oli nii õnnetu, et ma talle suurt sünnipäeva ei korraldanud, aga meil o nüüd nii sattunud, et noorema sündimine toimus 2 nädalat enne vanema sünnipäeva, seega ei olnud ma kuidagi valmis mingit tralli organiseerima. Ei tea, kuidas sellega järgmiselgi aastal on. Aga paistab, et see, kui kedagi sünnipäevale kutsutakse või kellegi sünnipäevale tullakse, on lasteaias tänapäeval ikka jube oluline.

Heihops, meil tuleb ka nii välja, et vanema viimane lasteaia-aasta on noorema esimene. Üldse ei kujuta ette, et pean oma uimase tornaado kooli saatma :D
Pilt

Pilt
Kasutaja avatar
Lillekekekonn

PostitusPostitas heihops » 20.09.18, 12:01

Aussie, hetkel oleme ajutiselt Hollandis, aga muidu elame Norras :) Loodetavasti satume kevadel või suvel Eestisse ka.

Meil õnnestus vanema tüdruku sünnipäev kenasti ära korraldada nii, et pidasid oma parima sõbrannaga koos (nad on täpselt ühel päeval sündinud..). Kena kontrast eelmise aastaga: olime siis hiljuti kolinud, nii et kedagi eriti ei teadnud ja seega pidasime kolmekesi pisikese koogisöömise.
Tegelikult on siin reegel see, et peab kõik rühmast kutsuma, aga kuna me tahtsime ka rühmaväliselt inimesi kutsuda, siis ei tundunud reaalne, et 20 last koos vanematega meile ära mahuvad. Rääkimata hävitustööst elamises.. Pealegi ei käinud ta enam lasteaias ja pool rühma olid alustanud juba kooliteed. Ma lihtsalt loodan, et tema sõbranna ei kekanud sellega lasteaias.
Noorem ei saanud oma esimesest tähtpäevast midagi aru (ülla-ülla, eks :mrgreen:) ja isegi kooki ei saanud - vaatas pealt, kuidas meie seda hävitasime ja näsis ise banaani. Lisaks sai sünnipäevaks rinnast võõrutamise, nii et pidu missugune :D

Meil on noorem laps olnud ka kiirema arenguga kui vanem. Meie puhul on ilmselt niipidi parem, ei ole muretsemist, vaid meeldivad üllatused, et juba teeb seda ja seda. Hammastega on ainult väga taga. Vanemal õel oli aastaselt midagi 10-12 hamba ringis, pisemal vaatasin just teda lõunaunne pannes (protestikisa ajal, siis on hea piiluda), et 5. hammas peaks homme-ülehomme otsa välja pistma.
Unedega on parem kui vanema lapse puhul. Hetkel ärkan öö jooksul 1-3 korda, nii et saab ennast välja puhata küll. Kui on nohu või hambavalu, magab enamus ööd kaisus. Aga graafikut tuleb rangelt jälgida, muidu on pekkis. Sellist asja, et ISE jääks magama, kui väsinud on, küll meie peres ei ole. Lapsed tuleb rangelt kindlal ajal voodisse tõsta, muidu on öö rikutud.
Aga kokkuvõttes on tore tõdeda, et tegelikult läheb aja jooksul järjekindlalt lihtsamaks :)
Pilt
Pilt
Kasutaja avatar
heihops

PostitusPostitas Aussie » 01.10.18, 10:47

Meil vahepeal esimene sügisviirus ära põetud, laps oli nädalakes kodus palavikuga.
Seekord oli täitsa "vales" järjekorras asjad. Tavaliselt meil algab nohuga pihta, nüüd tuli kõigepealt nagu välk selgest taevast palavik, siis köha ja viimasena alles nohu. Kõrvad olid õnneks korras, aga üllatusena oli veres põletikunäitaja väga kõrge (kuigi arstile saamise ajaks sümptomid olid juba enam-vähem taandunud) ja sai ühe AB-kuuri ka läbi teha. Vist oli kurgus see põletik.
Huvitav, et pisem jäi sel korral puutumata - tavaliselt on igasugu haigusi käsikäes/nädalase vahega põdenud.
Head sügise jätku kõigile, kas pole mitte toredad need praegused ilmad, kus õhtul iialgi ei tea, kas järgmisel päeval õhukest jakki või talvekombekat lapsele selga vaja panna :)
Pilt Pilt
Aussie

PostitusPostitas Lillekekekonn » 05.10.18, 20:48

Me tähistame sügisilmu mandliopiga. Tuleb välja, et vanemal on mandlid sellises seisus, et praktiliselt paistetavad juba kokku otsapidi. Laps ise on kogu aeg väsinud, köhib ja nohutseb, seega tagumine aeg neist kurjamitest lahti saada. Lisaks muule on käitumine ka nagu advanced kohutav kahene. Aina tülitseme. Ehk kasvab ikka välja, aga vahepeal on küll tunne, et siin on psühholoogi tarvis. Lasteaia õpetajad ongi veendunud, et ta on meil mingi sündroomiga, sest käitumine aias pole kuigi palju parem kui kodus. Tunnen neile natuke kaasagi lausa, aga mitte liiga palju, sest minu arvates on nad osaliselt tema stressis ja lasteaiavastaliseks muutumises ise süüdi.
Pisem on meil samuti kuidagi tublim ja tegijam kui vanem, mis ei ole teda siiski ka esimesest nohust. Luriseme mõlemad seltsis. Peaks ikka kuhugi sooja mere saarele elama kolima :D
Pilt

Pilt
Kasutaja avatar
Lillekekekonn

PostitusPostitas Aussie » 10.10.18, 9:49

Oh, Lillekekekonn! Kas op sai siis tehtud juba?
Kuuajase vahega olen jälle haige Suuremaga kodus :( ... Olen palju hõisanud eelmise, Pisema esimese (pooliku) lasteaia-aasta üle, kus oli vist ainult 1-2 korda kogu aasta peale lastega kodus vaja olla. Kas sel aastal siis *meie kord*??
Oehh....
Pilt Pilt
Aussie

PostitusPostitas heihops » 23.10.18, 14:12

Hoolimata kodusolekust oleme meiegi juba paar korda kerges nohus olnud. Eelmise lasteaia-aasta 1-3 korda kuus toimuvat haigustralli muidugi järele õnneks ei tee..
Lillekekekonn, kuidas pojal on? Kas olete juba käinud opil?
Pilt
Pilt
Kasutaja avatar
heihops

PostitusPostitas Lillekekekonn » 25.10.18, 21:21

Hei! Opil käidud ja taastumine ka enamvähem tehtud. Natuke haavad veel punetavad ja hääl ei ole veel päris endine, aga nädalaga peaks korda saama. Op ise oli 13. okt. Tean, et oli vajalik, aga need esimesed tunnid ja päevad pärast oppi olid küll sellised, et roni mööda seina üles. Siis oli reaalselt seis selline, et üks laps röökis ühes, teine teises toas. Mul endal oli tahtmine minna kolmandasse ja röökida ise seal :D
Esimese nädala laps poiss praktiliselt ei söönudki. Kuna ta mul nagunii väga kondine on, siis hakkas juba mure tekkima. Nii kõhnana pole ma teda veel kunagi näinud - kõik kondid olid kehal ükshaaval üleloetavad ja liikumine oli oi kui väsitav. Nüüd pressin talle väe ja võimu ning ähvarduste abiga toitu sisse. Keha harjus toiduta ära ja pidevalt kurdab poja, et kõht pole tühi, üldse ei taha midagi. No kohe mitte midagi. Jõudu samuti pole. Poolel teel kodupoodigi pidime täna veel peatuse tegema, sest ta lihtsalt ei jaksanud kõndida. Nüüd ma siis manipuleerin multikate abiga. Kui veel viit ampsu ei võta, siis multikaid ei saa. Pisem on hoopis teist masti tibin. Ta pole otseselt mingi ablas elukas, aga kõik, mis sööb, paistab puusal ladestuvat (kuidas emme, nõnda tütar.... vaene laps!). Eh, siit jäi nüüd mulje, nagu pressiks ma talle pitsat ja pastat sisse, aga tegelt on ta meil ikka veel rp dieedil.
Haigustest - kohe pärast oppi tuli pojal jõle köha. Kahtlustan, et opi ajal pandi talle mingi hingamistoru kurku ja see tekitas midagi. (heihops oskab ilmselt kommenterida, kas mu idee pädeb :) ). Igatahes köhib ta vahelduva eduga siiani. Plaanin novembrist uuesti lasteaeda saata. Siis on vähemalt üks enamvähem terve kuu sel hooajal ette näidata :)
Pilt

Pilt
Kasutaja avatar
Lillekekekonn

PostitusPostitas Aussie » 20.11.18, 15:14

Tere daamid!
Vaatan, et 10.10 kirjutasin viimasest tõbine-olekust - eile just sai laps lasteaeda peale novembri haigusnädalat :twisted: Enam ei pelga ärasõnumistki, panustan sellele, et kui nüüd tuleb kuu, kus üldse koju ei peaks haiguse tõttu jääma, võib vist väga rahul olla.
Muidu oleme ikka 1 vaba päeva üritanud teha, aga viimasel ajal pole pointi selle järel näpuga järge ajada, sest see üks päev tekib juba loomulikust inertsist kuidagiviisi (kui polegi jälle pikem kodus-haige-olek)
Hea, et meil töögraafikud paindlikud ja oleme suutnud mehega enam-vähem ära kombineerida haiguslehti võtmata.
Laps (suurem ikka) on kuidagi... ülbeks läinud :) Ma ei tea, see on vist mingi väljenduv enesekindluse kasv või ei teagi mis. Varem sai ikka mõne asjaga nii läbi, et ütled lihtsalt "Sest emme ütleb nii" või kinnitada, et emme teab. Nüüd enam ei usuta, et emme teab - "Kust sa tead?" "Minu meelest küll nii ei ole!" jne
Mõnes mõttes teeb isegi uhkeks see kaasamõtlemine ja analüütiline meel, teisalt aga tüütu kah :)
Pilt Pilt
Aussie

Eelmine

Mine Väikelaps

Kes on foorumis

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline