Suvelapsed 2014 (juuli-august)

Eelkooliealisi lapsi puudutavad küsimused ja teemad

Re: Suvelapsed 2014 (juuli-august)

PostitusPostitas Lillekekekonn » 11.03.17, 17:02

Lampjalgsusega on minul nii palju kokkupuudet, et olen erinevate arstide hinnangul ise kord lampjalgsusega, kord ilma :D Ilmselt see võlv mul vähemalt vasakul jalal natuke madalam on, aga ega ma suurt vahet nüüd aru just ei saa. Kui pikalt kõndima või seisma pean, siis hakkavad labajalad üsna kergesti valutama, see ilmselt on ainus asi, mis häirib. Aga ega ma maratonijooksjaks/kõndijaks ei ole kunagi tahtnudki saada.
Valesti jooksmist tüdrukute puhul olen kuulnud siis, kui on mõeldud seda nn beibelikku jooksu või nagu mehed vahel filmides naiste jooksu imiteerides teevad. Teine variant on, et joostakse kikivarvul, mis ka pole hea.

Meile tuli reedel täiesti üllatusena lasteaiast tagasisideks, et laps pidi ilusti laulma. Muusikaõpetaja oli hämmelduses, et oma vanuse kohta peab väga hästi viis ja lubati hakata solistina rakendama. Tore kuulda, et midagi head ka vahelduseks on, muidu ikka häda riietumisega, häda söögiriistade ja pliiatsite hoidmisega, häda uneajal põiekontrolliga... :roll:

Jube moeteadlik on meil poja. Mõni päev tagasi selle esimese soojalaine ajal panin talle uue mütsi pähe ja siis kommenteeris et näeb sellega välja nagu pingviin. Järgmisel päeval oli häda mu kleidiga, mis pidavat olema nagu vanaisa jakk. Mõnikord nõuab mult, et mingi konkreetse jope vmt asja selga paneksin, siis pean teda veenma hakkama, kui mingil põhjusel endal selle asja vastu isu pole.
Aga vähemalt olen tema kõige suurem sõber - luges meid issiga sõpradena üles ja alustas minust :lol:
Ja selle rääkimise koha pealt on nüüd hakanud tegema muret pigem see, et mõnes kohas räägib natuke liiga palju ja valjusti. Nt tuleme mööda teed, ees tuigub mingi purjus tegelane ja minu jõmm hakkab siis valju häälega arutama, et onul on jalg/selg/jne haige, onu ei saa käia hästi.
Üks päev kommenteeris üht meie tänava poolel meist möödunud ehitajapoissi. Luges üles kõik asjad, mis onul seljas-jalas-peas olid ja rääkis siis, kuidas onu töömees läheb nüüd koju ära, sest ta on väsinud natuke. Ma reaalselt olin näost täiesti punane, kui selle "onuga" vastamisi jõudsime, sest ta kuulis kogu selle tiraadi ära. Õnneks naeris ainult :?
Pilt
Kasutaja avatar
Lillekekekonn

PostitusPostitas ferret » 14.03.17, 14:21

Meil on ka väike kommentaator. Lasteaiast ka juba öeldi, et küll meie laps ikka jutustab. Oleks see vaid nii tore. Hommikul kell 7 alustatakse, kui mitte varem ja kell 20 lõpetatakse. Praegu ma jälle emotsionaalselt mustas augus, hormoonid nii paigast kui veel vähegi olla annavad, niiet see jutustamine, kui ma nüüd täiesti aus olen, käib südamest närvidele. Ma kohe üldse ei saa sellest rinnaga toitmisest lahti. Võetakse päeval nalja pärast, aga kui ei anna, siis jonnitakse 3 tundi... terve aja, mis laps ärkvel on. Öösel magamisest pole haisugi. Issi on ka läbi, sest ma oleks vist ammu perele selja keeranud, kui ma peaks teda terve öö kussutama ja magama panema lisaks päevasele ajale. Ma... ei oska enam. Ma tõesti ei tea mida teha. Minna ära paariks päevaks, et ta unustaks selle tissitamise?!
Pilt

Pilt

Pilt
Kasutaja avatar
ferret

PostitusPostitas Aussie » 29.03.17, 13:55

Tere, kõik see pere,
meil siin (siiski lapsel ikka ainult :) ) AB-kuur käsil. Kokku siis kolmas sel hooajal ja loodetavasti viimane. 4-5-päevaseid palavikuga põdemisi on veel ka lisaks olnud, aga põletikke siis sedasi. Praegune lugu läks nii, et kõigepealt tuli köha, mis tegelikult nädala jooksul järgi hakkas andma, siis aga tõusis palavik, mis jäi üle nädala kestma ning lõpuks siis selgus, et ühes kõrvas ka põletik tekkinud.
Ma ise arvaksin, et tüüpiline esimese lasteaia-aasta kohta (läks ju ka 2-aastaselt juba ehk pigem vara), aga eks neid kommentaare, et ta "jälle" ja "pidevalt" haige on, ikka tuleb, siis paneb mõtlema ka... No poole ajast on ikka lasteaias käinud vast, kuigi täisnädalaid ehk järjest 5 päeva võib vist ühe käe sõrmedel üles lugeda.
Saan siit aru, et teil on ka paremini olukord...
Aga pole viga.. Nüüd ka nii kui AB peale sai, kadus palavik ära ja enam tagasi pole tulnud... Paistab, et haigus seljatatud selleks korraks.
Pilt Pilt
Aussie

PostitusPostitas Lillekekekonn » 29.03.17, 15:01

Tere jälle! :)

Aussie, kahju, et teil nii hullusti on nende AB-dega "vedanud"! Minu jõmm on samuti ühe kuuri sel hooajal ära teinud ja leian, et ka kaks korda kahe aasta jooksul on juba liiast. Samas, mis sa ära teed. Õnneks ma viimase köharalliga arsti poolt pakutud antibiotsi ennatlikult vastu ei võtnud, kuna hiljem tulnud vereproovi vastus näitas, et põletikku polnudki (enam?). Meil siis oli mureks pikaleveninud ja vahepeal ägenenud köha, mis diagnoositi bronhiidiks. Sarnaste sümptomitega rühmakaaslasel aga leiti kopsupõletik.

Seni, kui ma sain osalise koormusega tööl käia ja lapsele ühe päeva nädalas vabaks anda, olid haigused n-ö kontrolli all. Tatitõbesid ikka oli aegajalt, aga kergemat palavikku vast paaril korral ja sedagi lühiajaliselt. Uuest aastast läksin täiskohaga tööle tagasi ja poja kahepoolesena täiskohaga lasteaeda. Ja kus siis hakkas peale, üks haigus teise otsa. Nüüd on pea sama lugu, et nädal "tööl ja nädal kodus". Ok, päris nii hull ka just pole, aga viimased kuu aega on küll olnud pea pidevalt tõbine. Nüüd on lootus ainult sellel, et ehk hakkab rohkema päikse ja soojenevate ilmade mõjul haigusi vähemaks jääma.
Meil on muide nüüd siis käimas see remont, mille tõttu minu jõmmi rühm on omadest ruumidest välja tõstetud ja peab osaliselt teise rühmaga ruume jagama. Palju inimesi ja palju segadust. Esimestel päevadel on laps olnud täiesti pöörane. Ööd on jälle rahutumad ja õhtul ei suuda samuti kuidagi maha rahuneda, miski ei kõlba, pidevalt vingub ja ripub küljes. Ehk siiski harjub ära varsti.

Lõbusama poole pealt - poja teeb laulukesi. Nt sai endale sõbranna suureks kasvanud pojast alles jäänud vilkuva ja lärmava suure auto ja siis järgmisel hommikul leelutas: lasteaeda kõnnin maaaa selle suure autogaaaaaa :lol:
Pilt
Kasutaja avatar
Lillekekekonn

PostitusPostitas heihops » 29.03.17, 15:32

Selliseid lugusid lugedes pean väga rahul olema, et meil on seni üsna kergelt möödunud, antibiootikume vaja ei ole läinud. Nohu on kuskil korra kuus, lasteaiast puudub seetõttu 2-3 päeva. Kuna nohu näeb enamasti välja nii, et nina veidi tilgub ja luriseb ning paari päeva pärast on kõik korras, siis ei ole näinud mõtet pikemalt kodus hoida. Öösel magab ja palavikku ei ole.
Samas tabas meid paar nädalat tagasi ka tutvusringkonnas ringi möllanud viirus. Algas see kõriturse ja palavikuga, päeva möödudes tekkis tuumanohu ja korralik köha. Sain haige lapsega 5 päeva kodukontoris istuda - no kohe üldse ei olnud tore, seda enam, et lõunauinakutest ei tulnud midagi välja, aga tuju oli pidevalt paha.
Ma põen veidi sellepärast, et ma ei taha kohe üldse arstil käia - ei ise ega lapsega. Viimase kõriturse puhul abikaasa küsis, et kas äkki peaks lapsega EMOsse minema, aga mina otsustasin veel oodata. Kokkuvõttes oli õige otsus, sest õues istudes ja minu süles püstiasendis magades andis hoog kuskil 20 minutiga järgi. EMOs oleks pidanud hüsteerias last rahustama hakkama ning ma ei kujuta ette, mis väevõimuga adrenaliiniauru maski oleks ette surutud. Haiguse korral kontrollin ma alati teatud näitajad üle, mille põhjal siis otsustan, kas vajan abi või mitte, aga ikka mõtlen selle peale, et alati on ju võimalus, et ma midagi ei märka.
Pilt
Pilt
Kasutaja avatar
heihops

PostitusPostitas Aussie » 01.04.17, 9:44

Mul oli ka kindel plaan 1 päev nädalas koju jätta, siis hakkas ta aga nagunii haigeks jääma, et need üksikud täisnädalad oli juba selline tunne, et las käib, varsti nagunii kodus jälle. Tagasi mõeldes oleks pidanud ikka puhkepäeva tegema ja hetkel olen seda meelt, et õppeaasta lõpuni teemegi. Kuigi eks vaatab.

Tahtsin veel ühte huvitavat asja jagada, koguaeg läheb meelest sellest kirjutada. Meil sai laps üsna varakult eraldi tuppa (8-9-kuuselt kuskil) ja tundub, et see ka parandas tema und. Kuigi mõne aja pärast, kui jalad alla ja tavalisse voodisse sai, hakkas üsna sageli ette tulema "rändamist" - 1-2 korda öö jooksul jalutas unesegasena meie juurde kõrvaltuppa - ei tahtnud küll tingimata sinna magama jääda ja uinus oma voodisse tagasi viies üsna kiirelt.
Umbes kaks kuud tagasi tegime üsna suure muudatuse - kui tita enam öösiti ei söönud ja enam-vähem öösel magas ka, sai lapsed ühte tuppa pandud. Pelgasin muidugi, kuidas lasteaialapsele mõjub ja olime valmis kohe tagasi vahetama, kui tema und häirima hakkab. Aga siiamaani oleme hämmingus, sest sellest saadik pole laps enam ühtegi korda öösel meie juurde tulnud, magab ilusti oma voodis hommikuni, ärkab heatujuliselt ja teatab enamasti "Ma tudusin hästi!" :)
Tita ikka vahel teeb häält, kui hambakesed vaevavad, aga suurem ei lase sellest end üldse häirida. Meil on seal toas lisaks suurem diivan ka, kus vajadusel olen ise maganud nendega koos. Magaminekud on ka enam-vähem hästi sujunud, eks üks päev läheb ühel, teine päev teisel uinumisega kauem, aga teineteisest häirida nad tavaliselt ei lase. Kokku alates esimese pessu sättima hakkamisest läheb mõlema magamajäämiseni umbes 1,5 tundi. Kuskil 20:30 paiku alustame ja hiljemalt 22-ks on tavaliselt vaikus.
Igal juhul, lootsimegi muidugi, et üleminek läheb kenasti, aga et lausa paremuse poole muutis asja, seda poleks osanud oodatagi. Täitsa huvitav kohe oleks teada (kuigi seda ei saagi teada), kas siin mingid psühholoogilised aspektid mängus, lapsele meeldib teise seltsis magada? Või mõjus näiteks toa vahetus (me nimelt ei liigutanud titat suurema juurde, vaid kolisime ise kõrvaltuppa ja suurem läks tita juurde)
Pilt Pilt
Aussie

PostitusPostitas Lillekekekonn » 03.04.17, 16:27

Aussie, mulle tundub, et see magamise teema võib olla seotud mingi a la karjainstinktiga :D Minu jõmm paistab ka lasteaias korralikult lõunaunne jäävat, kodus käib see aga pea alati suurema vaidlemise ja jonniga. Vahepeal tundub, et hakkab asi laabuma, ja siis läheb jälle käest ära.
Pilt
Kasutaja avatar
Lillekekekonn

PostitusPostitas Aussie » 03.04.17, 19:19

Lillekekekonn kirjutas:Aussie, mulle tundub, et see magamise teema võib olla seotud mingi a la karjainstinktiga :D Minu jõmm paistab ka lasteaias korralikult lõunaunne jäävat, kodus käib see aga pea alati suurema vaidlemise ja jonniga. Vahepeal tundub, et hakkab asi laabuma, ja siis läheb jälle käest ära.

:) Võimalik, meie oma pidi lasteaias ehk suuremas karjas lausa esimeste uinujate seas olema (kodus nii kiiresti ei lähe).
Aga sul tuleks ehk siis karja suurendamise peale mõelda? :D
Pilt Pilt
Aussie

PostitusPostitas Lillekekekonn » 11.04.17, 10:35

Aussie, ära kutsu kurja välja - ma ei tunne ennast praegu küll erilise "karja-inimesena". Tahaks vahelduseks jälle öö otsa magada saada (viimasel ajal ei tule seda sageli ette).
Kuna issi läheb meil jälle pikemaks ajaks ära, siis otsustasime pühapäeval väljas õhtustada. Poja on üsna kenasti käitunud kohvikutes-restoranides, eriti seal, kus on lastele mängunurgad olemas, nii et ses suhtes hirmu polnud. Küll ei osanud ma oodata hoopis teistsugust probleemi ega olnud selleks ka absoluutselt valmis. Nimelt otsustas poja praktiliselt viis minutit pärast saabumist oma püksid märjaks teha ja alles seejärel mulle teatada, et nüüd on vaja pissile minna. Ta on ses suhtes sügisega võrreldes küll tublisti edasi arenenud ja ärkveloleku ajal juhtub "õnnetusi" harva, aga vot nüüd siis juhtus. Kuna toidud olid selleks hetkeks juba tellitud, siis ei jäänud muud üle, kui sokid välja vahetada (tublil emmel on alati varupaar sokke käekotis... :roll: ) ja siis kibekiiresti söök alla neelata. Mul oli täiesti piinlik, mõtlesin juba taksoga koju sõita lapse pükse vahetama, aga mees arvas, et kulub jõmmil ära natuke märgades pükstes olekut, et ehk hakkab siis kohale jõudma, et ebameeldivuste vältimiseks võiks natuke varem reageerida. No ma ei tea, kui palju sellest just kasu oli, aga vähemalt mõned päevad hiljem on ta vastuvaidlemata pissile olnud nõus minema, kui teda pissile olen ajanud.

Mida teie lapsele loete? Mul hakkavad ideed otsa saama. Viimasel ajal on lemmikuteks Disney reisiraamatud, Kaspari lood, mingi Camille Saint-Saëns'i muusikateose Loomade karneval järgi kirjutatud muinasjutt ja veel mingid päris titekad raamatud a la Ott ja tema veoauto või lennuki, auto, rongi ja traktori seeria (eee... ühesõnaga kõik, mida emme on nõus ette lugema). Tahaks midagi uut ja muud.
Pilt
Kasutaja avatar
Lillekekekonn

PostitusPostitas heihops » 11.04.17, 11:47

Ma olen üsna laisk lapsevanem ehk loen ainult siis, kui laps nõuab :D Praegu on tal rohkem jalutamise-jooksmise ja muude asjadega mängimise periood, aga talvel tahtis pidevalt, et me talle loeks. Näiteks "Vaata, Madiken, lund sajab!" ja 3-4 korda järjest. :mrgreen: Oleme enda lapsepõlveraamatud üles otsinud ning väga populaarseks on osutunud erinevad Lindgreni raamatud. Tsipa noor ta nende jaoks on, aga osadest saab juba üsna hästi aru.
Pilt
Pilt
Kasutaja avatar
heihops

PostitusPostitas Aussie » 11.04.17, 13:42

Meil on väljas käies see probleem, et neiu kategooriliselt keeldub seal poti peale minemast. Isegi kui ilusti ja kindlalt teda hoian või isegi kui väike laste pott olemas. Isegi käte pesemise mõte hirmutab teda kangeks, aga selle toimingu oleme kuidagi suutnud ära teha. Nojah, "avalike tualettruumide kartus" on vist täitsa mingi päris asi tegelikult...
Lugemist meil veel väga pole (õigemini, selle kuulamist). Kui proovime koos vaadata-lugeda, siis ikka tahab kiirelt lehti keerata jne Ta vist pole veel aru saanud, et nendest "sipelgatest" seal paberil tulevad sõnad ja laused kokku :) Kusjuures tähti tunneb päris palju ja suudab ka niiöelda lugeda näiteks Õ-U-N (tähtede kaupa), aga seda muidugi veel ei taipa, et need kokku ÕUNa teevad.
Niiet usutavasti meie peres suuremad lugemised alles ees, senikaua unistan hetkest, kui magamaminek toimub sedasi, et loen kahe voodikese vahel kiire jutukese, kustutan tule ning ongi vaikus majas :)
Pilt Pilt
Aussie

PostitusPostitas ferret » 12.04.17, 11:13

Nonii jõudsin ka lõpuks siia. Meil praegu on asi nii kaugel, et... põhimõtteliselt polegi midagi muutunud, sain rinnatamisest ainult lahti. Magame ikka kõik ühes toas, jama on see, et vanem poiss ei taha vaikselt olla, kui venna magama läheb. Ma ei saa kuri ka olla ta peale, elamispinda praegu ainult 27 m2. Lapsel on igav siin. Varsti varsti peaksime saama paar tuba juurde ülemisele korrusele, mis tähendab, et alumine osa majast, mis praegu kasutusel ei ole, saab ka soojaks. Loodetavasti siis asi paraneb. Kaalun siin asja, kas panna poisid ühte tuppa. Noorem pärdik ikka ärkab vahel öösiti üles ja tahab juua. Viimasel ajal täitsa hullumaja, arvatavasti hammastest. Ärkab kell 6 hommikul, mis tähendab, et mina olen täiesti zombi valmis.

Vanem kutt otsustas täna öösel küsida, kas tohib meie kaissu tulla - no tulgu. Aga noh, 180 cm voodi, kaks täiskasvanut, üks beebi? ja eriti laiutajast marakratt. Ei ole sobiv kooslus. Magasin kõikide jalgade otsas, õnneks olen lühike, mahtusin sinna enamvähem ära, aga magamisest oli asi kaugel.

Ostsime poisile jooksuratta. Esimene päev jooksis heameelega, teine päev enam mitte nii väga. Ei taha nagu sadulal istuda, kui jalgadega lükkab. Pigem nagu hoiab kinni lenksust ja siis paneb jooksu, nii et pepu on õhus, kui saate aru, mis mõtlen. Üritan vaikselt talle õpetada, eks näis mis saama hakkab. Õpib sellega tasakaalu ära, siis saab sünnaks jalgratta ka. Jooksuratast on lihtsam kaasa vedada igale poole, kuhu suvel minek on. Jalgratas jääb koduseks kasutamiseks.

Haige pole suurem laps olnud nüüd detsembrist saati. Ta õnneks väga vähe haige olnud terve elu jooksul. Venna jällegi võtab kõik külge, praegu köha jälle olemas. Täitsa õudne, soojaks võiks juba minna.
Pilt

Pilt

Pilt
Kasutaja avatar
ferret

PostitusPostitas Lillekekekonn » 12.04.17, 13:31

Tore sinust ka vahepeal kuulda, ferret :) Loodame, et soojemate ilmade tulekuga on kõigil parem tuju, ka lastel ning rohkem energiat, ka täiskasvanutel :D !

Jooksuratas on meie jõmmil ka, juba eelmisest suvest, aga ainus, mis sellega tehakse on lenksudest kinni hoides mööda elamist ringi jooksmine. Mingit sadula peale istumist ei toimu. Selle koha pealt on mu jupike tõeline memmekas, et kardab kõrgust, kardab asju, mis tasakaalu nõuavad ja noh - üldiselt kardab suht iga uut asja (s.h. toitu), väljaarvatud need samad raamatud. Lugemise koha pealt on meil täielik maniakk majas, ta on nõus tundide kaupa kuulama, kui ma ainult viitsiks lugeda. Ja noh, pilti peab ikka ka saama näha ja kommenteerida.
Heihopsi vihje Lindgreni raamatutele tuleb tõsisema arutluse alla võtta. Seal küll (vähemalt vanemates versioonides) suurt pilte pole, aga tekst kõlbaks ehk juba kuulamiseks küll.

Kuna meil on nüüd issi saanud pikemalt kodus olla, siis on lapsel vist mingi küllastus tekkinud. Nüüd ripub pidevalt minu sabas ja nõuab, et kõiki asju toimetaksin mina koos temaga. Isegi siis, kui isa teda riidesse aitab, peab näoga minu poole seisma, muidu ei lähe see asi mitte. Õhtusöögiks on ta tavaliselt nii kapsas, et nõuab mind millimeetri pealt enda kõrvale ja eriti sobiv on, kui ma söömise ajal tal varbaid mudin või põse tema oma vastu panen. Paar korda ongi niimoodi söönud ainult, et ühe käe paneb mul ümber kaela ja pigistab mu sedasi kõvasti enda vastu ja teise käega siis pressib endale toitu sisse. Eriti suure hellushoo käigus topib ka mulle mõne palukese suhu. Olen lapse ära rikkunud? :? Mees arvab, et olen ta pojast täisverelise memmeka kasvatanud....

Oh ja see magamaminek võtab ikka tükilt aega. Meil käib tavaliselt tõsine vaidlus teemal kui mitu lugu emme täna õhtul loeb. Ise pooleldi tukub, aga no on veel järgmist ja veel järgmist vaja. Mul on endal juba tingitud refleks sellest lugemisest - niipea, kui lugema hakkan, hakkan ka haigutama :D
Pilt
Kasutaja avatar
Lillekekekonn

PostitusPostitas ferret » 13.04.17, 14:53

Meil on poja TÕELISELT hella hingega. No tõesti, ma ei kujuta ette teda teismelisena... Esiteks, kui multikaid vaatab ja mingi kurb koht on, siis on mokk maani ning ohitakse, hea kui nutma ei hakka. Iga asja peale on tema meil õnnetu. Ja kus näitab iseloomu välja. Jälle sülitab ja lööb rusikatega. Lisaks teeb mingi möirge ka otsa. :?

Issi on ka meil arvamusel, et meie poja on memmekas minu süü läbi :D Istun ju iga õhtu tal voodis. Muidugi poiss hakkab seal oma dekoratiivpatja sättima, et "emme tule viska ka pikali, puhka. Kas soovid tekki ka?" :D Viimasel ajal üritan ära muidugi tulla, et olukorda parandada. Peab ju õppima ise magama jääma.

Meie lootus, et saame see nädalavahetus ehitama hakata, on täiesti purustatud. No kellel seda lund nüüd vaja oli?! Lilledki on pead maast välja juba ammu pistnud, nüüd on lume all peidus, johhaidii #-o
Pilt

Pilt

Pilt
Kasutaja avatar
ferret

Eelmine

Mine Väikelaps

Kes on foorumis

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist